Ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
„Jahwe, Jahwe, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność, zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia, przebaczający niegodziwość, niewierność, grzech” (Pwt 34,6-7). Prawda o nieskończonym miłosierdziu Boga jest obecna w historii ludzkości niemalże od samego początku. Nie tylko teksty biblijne, lecz także wydarzenia mające miejsce we współczesności przypominają nam o przymiocie Boga, jakim jest miłosierdzie. Z pewnością należy zaliczyć do nich dzieło św. Faustyny Kowalskiej oraz rozpowszechnianie tego dzieła przez bł. Michała Sopoćkę czy też św. Jana Pawła II. Dla naszego Kościoła diecezjalnego, takim wydarzeniem jest ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim.
3 października o godzinie 11:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim, parafianie, zaproszeni goście, mieszkańcy miasta oraz wszyscy sympatycy parafii uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, podczas której został odczytany dekret biskupa Jana Wątroby, ustanawiający tę świątynię Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Liturgii przewodniczył biskup Edward Białogłowski. Celebrację Mszy Świętej poprzedził obrzęd poświęcenia trzech dzwonów, które będą zwoływać wiernych na Eucharystię, a także przypominać o modlitwie Anioł Pański oraz Koronce do Miłosierdzia Bożego. Sens oraz potrzebę nowo powstałego sanktuarium w sposób dokładny streszczają słowa powitania wypowiedziane przez przedstawicieli rodzin parafii: „Mamy świadomość naszej kruchości, zagrożeń świata; trudności w codziennym życiu naszych rodzin; nas samych, naszych dzieci, pogubienia młodzieży, czego przyczyną jest grzech i dlatego wszyscy miłosierdzia Bożego bardzo potrzebujemy”. Po homilii wygłoszonej przez biskupa Edwarda Białogłowskiego, Kanclerz Kurii, ksiądz Piotr Steczkowski odczytał dekret erygowania Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim. Dokument ten podkreśla, że nowo utworzone sanktuarium powstaje „na większą chwałę Bożą oraz dla dobra duchowego wiernych”. Świątynia staje się szczególnym miejscem kultu i uzyskiwania Bożych łask oraz cieszy się przywilejem możliwości uzyskiwania odpustów zupełnych. Ponadto, kościół od tego momentu staje się centrum Apostolstwa Chorych Diecezji Rzeszowskiej.
Jako duszpasterze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim, chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy modlitwą i pracą, w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania dzieła, jakim jest ta świątynia, a od 3 października Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Otrzymujemy od Boga wielki dar, konkretne miejsce, w którym będziemy mogli doświadczać Bożego miłosierdzia, w głoszonym Słowie, sprawowanych sakramentach oraz modlitwie, indywidualnej czy wspólnotowej. Obyśmy nigdy nie przestali, nie zapomnieli w swoim życiu o to miłosierdzie Boga prosić, dla nas i całego świata.
Ks. Mateusz Wielgosz